Každý rok s blížícím se jarem se mnozí z vás již určitě nemohou dočkat, jak se svými pejsky a hafany vyrazí na delší procházky nebo je nechají konečně pořádně vyřádit se s ostatními chlupáči. Ne že by se v zimě se psy nechodilo ven, ale znáte to, kdo by se v tom mrazu a slotě dlouho coural venku.  O to víc si to chcete vynahradit s prvním jarním sluníčkem. Ale ouha! Stejně, jako když je pohromadě víc lidí, i víc psů znamená zvýšené riziko přenosu chorob, blech a podobné havěti. Navíc začnou vylézat po zimě vyhladovělá klíšťata! Co dělat a jak chránit své psí miláčky a tím i sebe?

Obecně se rozlišují dva druhy ochran – vnitřní a vnější. Do vnitřní ochrany patří všechny aktivní kroky, které dělá majitel pro svého čtyřnohého miláčka – od pravodelných konzulací a návštěv u veteřináře, přes používání různých přípravků, které parazity zaručeně vyhubí. Vnější ochrana zajištění svému miláčkovi dostatečnou hygienu – to znamená odklízení exkrementů, čištění pelíšku, nepouštění do potenciálně nebezpečných míst apod.

Prevence

Ochrana proti blechám, klíšťatům a krevsajícímu hmyzu spočívá v pravidelném opakovaném použití účinných prostředků, které přeruší vývojový cyklus blech, usmrtí klíšťata a odpuzují komáry. V rizikovém období roku a při vycestování je nutná zvýšená ochrana zvířat, pečlivá aplikace přípravku v intervalech, které doporučí veterinář pro danou situaci. Blechy, klíšťata a komáři poškozují sáním krve a kožním drážděním přímo hostitele – psy, kočky a člověka, ale nebezpečí spočívá rovněž v přenosu nejrůznějších onemocnění. Je pro nás velmi záludné, že psi a kočky infikovaní například klíšťovou encefalitidou, boreliózou, původcem „nemoci z kočičího škrábnutí“ nemají často žádné zdravotní problémy. Slouží však jako rezervoáry patogena pro přenašeče, který pak infikuje vnímavého hostitele – člověka. Ochranou psů a koček před těmito nebezpečnými parazity chráníme i své zdraví.

Velký význam v prevenci nakažení člověka má samozřejmě dodržování hygienických pravidel, jako je pravidelné mytí rukou, dostatečné umytí ovoce a zeleniny, zakrývání hřišť a pískovišť a nepopulární úklid exkrementů za svým psem. To platí obzvláště v centrech měst. Pozor, v 1g trusu může být obsaženo až 10 000 vajíček škrkavek, která mohou přežít měsíce až roky. Důležité je rovněž své psy nebo kočky pravidelně odčervovat.